Hoppa till innehåll

Göteborg gratulerar Trollhättan 30 år

  • av

Från vänster: Michael Brolin, Lennart Landgren, Andreas Almquist, Sative Nadler, Bo Westerdahl, Ronny Irekvist, Ulf Evenås, Lars Hynsjö, Gunter Annby, Maria Lundberg och Laila Fladberg.

Tio medlemmar från Göteborgs Aikidoklubb var med när Trollhättans Aikidoklubb firade 30-årsjubileum.  Alla deltagare var inkvarterade på ett hotell i centrala Trolhättan och på lördagkvällen var det fest med mat och bildvisning från klubbens historia. Ulf Evenås 7 dan höll ett uppskattat bukiwazaläger. Han startade klubben tillsammans med Claes Evenås och Ronny Irekvist 1981.

TA_2011_04

Bo Westerdahl 1 dan (t.v.) firar sin gamla klubb. Numera tränar han på Göteborgs Aikidoklubb. Här tillsammans med Ronny Irekvist 5 dan, huvudtränare på Trollhättans Aikidoklubb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TA_2011_02

Sative Nadler 2 dan tränar kumijo. Hon är ordförande i Trollhättans Aikidoklubb.