Hoppa till innehåll

Hög stämning när uchideshiveckan avslutades med ett sayonaraparty

  • av

Uchideshiveckan som traditionsenligt följer direkt på nyårslägret är nu slut och våra gäster har rest hem. Efter fredagsträningen bjöd gästerna klubbens medlemmar på mat. Stämningen var på topp, gåvor växlades och tacktalen avlöste varandra.

Traditionsenligt fick alla uchideshi en specialtillverkad t-shirt. Lika traditionsenligt hade eleverna samlat till en gåva till klubbens huvudinstruktör Ulf Evenås, 7 dan. Gintaras Sabukas, 4 dan, från Vilnius, Lettland, var uchideshi hos oss för första gången 1999 och agerade dojo sempai, dvs. ansvarig över de övriga uchideshi. Han tackade Ulf för veckan som gått och Ulf tackade Gintaras för hans insats som sempai med en gåva. De övriga eleverna hade också samlat ihop till en gåva till Gintaras.

En av Göteborgs Aikidoklubbs instruktörer, Lars Henriksson, tackade å klubbens medlemmars vägnar gästerna för en trevlig fest och god mat men främst för utmärkt träningssällskap under veckan som gått.

Efter maten och kaffet ordnade gästerna skojfriska tävlingslekar med ballonger mellan de närvarande nationaliteterna – Litauen, Ryssland, Tyskland – och Göteborgs Aikidoklubb.

Reportaget från uchideshiveckan där ett 20-tal gäster tränade tre pass per dag hittar du här och reportaget från nyårslägret då ett hundratal aikidoutövare inledde aikidoåret med Göteborgs Aikidoklubb hittar du här.