Hoppa till innehåll

Uchideshi 2011 – internationella gäster på besök

  • av

Göteborgs Aikidoklubb är den äldsta och största klubben, utanför Japan, som tränar traditionell aikido som den undervisades i Iwama. Det är en viktig förklaring till varför aikidoutövare från hela världen söker sig till oss för att träna. Förutom att få träna för Ulf Evenås, 7 dan, får gästerna träna tillsammans med flera höggraderade utövare.

I januari besöktes klubben av ett 20-tal utövare från Ryssland, Litauen och Tyskland. Tillsammans tränade de tre pass per dag under ledning av Ulf Evenås, 7 dan. Morgonpasset och förmiddagspasset är bara för uchideshi och på kvällen deltog de i den ordinarie träningen med klubbens medlemmar. Möjligheten att träna med klubbens medlemmar uppskattas av gästerna. Det är ett ömsesidigt nöje. Klubbens medlemmar uppskattar att träna med gästerna. Under uchideshiveckan är det ofta 25 dangraderade – svartbälten – på mattan att träna med.

Veckan avslutades med ett sayonaraparty – avskedsparty – som du kan läsa om här.