Hoppa till innehåll

Välbesökt Nyårsläger 2012

  • av

För tjugonde året i rad höll Göteborgs Aikidoklubb Nyårsläger. Många kom för att träna – från andra Göteborgsklubbar och från Danmark, Storbritannien, Lettland, Litauen, Mexiko, Ryssland, Tyskland och från andra delar av Sverige.

Nyarslaeger_2012_17

Klubbens chefsinstruktör Ulf Evenås visar jo (trästav) mot bocken (träsvärd). Han har instruerat på alla nyårsläger sedan 1992. De första åren med middag på nyårsaftons kväll och träning över själva tolvslaget. Inte en lugn träning då – trots all god mat – utan i stenhårt tempo.

Nyarslaeger_2012_14

Många kommer tillbaka år efter år och några har varit med ända från starten. Alla tränar tillsammans och de som inte har tränat så länge får hjälp av de mer erfarna.

Nyarslaeger_2012_1

Under lunchpausen bjuder klubben på sina traditionella smörgåsar och frukt. Då har alla tid att träffa gamla vänner eller lära känna nya. Eller som här – sitta tillsammans med sina klubbkompisar…

Nyarslaeger_2012_42

… ge varandra massage …

Nyarslaeger_2012_40

… eller bara ligga på mattan och ta det lugnt.

Nyarslaeger_2012_30

I aikido tränar man ibland med jo (trästav) och bocken (träsvärd) och ibland utan.

Nyarslaeger_2012_38 Ibland stående och ibland sittande.

Nyarslaeger_2012_44

På lördagkvällen hjälps alla åt att duka upp till nyårsfest – Kagamibiraki. En av många traditioner som vi fått från Iwama och Saito Sensei. Och det är då alla höga grader från femte dan och uppåt offentliggörs på Hombu Dojo i Japan.

Nyarslaeger_2012_50

Det blev Japansk mat i år, men det kan vara lite olika.

Nyarslaeger_2012_53B

Och det finns tid att prata om aikido och annat,

Nyarslaeger_2012_25

Ett högupplöst gruppfoto kan laddas ner som jpg.(A high res group photo from the New Year Seminar  can be downloaded as a jpg.)